Co to za skrót: OKR, SMART, GIST, FAST?

Gdybyście myśleli, że jest za mało skrótów w świecie zarządzania, oto kilka związanych z zarządzaniem przez cele. Czasem jest to przerost formy nad treścią, ale są też inspirujące.

OKR

Wiemy już, co to jest za skrót OKR. Objectives and Key Results, a po polsku Cele i Kluczowe Rezultaty, a może ładniej – Osiągnięcia i Kluczowe Rezultaty. Na tych stronach o metodzie dowiecie się prawie wszystkiego. Jest też darmowy pdf.

MBO

Przez lata rządziło MBO – Zarządzanie Przez Cele czyli Management by Objectives. Opisał je Peter Drucker w latach 60, wdrożyły liczne firmy, Dziś metoda nie cieszy się najlepszą sławą, głównie dlatego, że jej sens się gdzieś zatracił. W Intelu Andy Grove postanowił MBO uprościć i tak doszło do powstania OKRów.

SMART

O MBO na poziomie niższym od zarządu rzadko kto dziś wie. Za to wszyscy uczyli się na szkoleniach o SMART. Wierzą, że cele muszą być „Specific, Measurable, Achievable, Realistic, and Time-bound”. Nawet tylko w miarę uważna lektura materiałów o SMART pokazuje, że niekoniecznie wszyscy rozszyfrowują ten skrót tak samo.

V2MOM

W latach 90 Salesforce wprowadził podejście oparte o „Vision, Values, Methods, Obstacles i Measures”. Zainspirowało to wiele startupów, które potrzebowały metody zarządzania. Inne znalazły swoje sposoby jak system MORPHs wymyślony w Yammerze. To skrót od Misja, Cele, Rezultaty, Ludzie i Sposoby

FAST

Gdy na temat celów OKR zrobiło się głośno, Donald Sull, wykładowca z MIT Sloan School of Management wymyślił, że lepsze są cele FAST niż SMART. Czyli Frequently discussed, Ambitious, Specific, and Transparent. Każde słowo ma zastosowanie przy OKRach. Sam skrót też – kiedy wszystko zmienia się szybciej warto odchodzić od corocznych ocen i długoterminowych celów.

MOKR

Myślałem, że wystarczy tego. W czasie lektury książki o oryginalnym tytule „Objectives and Key Results” zauważyłem, że autorzy nie mogli się powstrzymać stworzeniem kolejnych dwóch skrótów. Ponieważ OKRy potrzebują kontekstu wymyślili MOKR – dodając tylko słowo Mission na początku i proponując, by każdy określający pierwszy raz OKRy zespół stwierdził jaka jest jego Misja.

CRAFT

Sam proces pracy nad okrami też ubrali w akronim: Create, Refine, Align, Finalize, and Transmit. Przesada?

GIST

Jeśli już mamy cele wyznaczone, to co dalej? Niektórzy twierdzą, że do OKR trzeba dodać jeszcze A lub I czyli Akcje lub Inicjatywy. Odpowiedzią może być też podejście GIST Goals, Ideas, Step projects, and Tasks. Skoro to wcześniej nie było oczywiste, że bez bez projektów i tasków, że zwłaszcza w pracy nad oprogramowaniem, cel z trudem się osiągnie. Z drugiej strony okazuje się, że możliwość podania Projektu i Idei pozwala odsiać złe rzeczy z listy KR, które nie powinny być krokami tylko miarami.


Najbliższy warsztat otwarty "OKRy w praktyce" 23 czerwca 2022.