Definicje OKR wg ekspertów

Na pytanie “co to są OKRy” prawie każdy specjalista ma własną odpowiedź. Zestawienie definicji pozwala spojrzeć na temat z różnych stron.

Do wpisuj zainspirowała mnie Marta Klimowicz pisząc, że zdefiniowałem OKRy w sposób prosty.  Sama zacytowała definicję z książki Johna Doerr’a  „Measure What Matters”. W jej tłumaczeniu OKRy to: Metodologia zarządzania, która pomaga upewnić się, że cała organizacja skupia swoje wysiłki na tych samych istotnych tematach.

Zebrałem określenia ze źródeł, które dla przedmiotu mają największe znaczenie – historyczne i merytoryczne.  Ta lista to też wskazówki – dokąd sięgnać po dodatkową wiedzę o OKR-ach. Dla klarowności nie tłumaczę na polski.

OKRy zaczęły się w Intelu. W “High Output Management” Andy Grove pisze o nich tak:

A successful MBO system needs only to answer two things:
1. Where do I want to go? (The answer prvides the objective)
2. How will I pace mysefl to see if I am getting there? (The answer gives us milestones, or key results)

Doerr wyciągnął z tego nazwę OKRs, natomiast Google zaadaptowało i rozpopularyzowało podejście. W przedmowie do książki Doerra Larry Page pisze: OKRs are a simple process that helps drive varied organizations forward.

W ReCode Doerr ciekawie zdefiniował OKRy: Leadership strategy [..] communicating what you want to achieve and measuring how well you achieve it.

W innym miejscu: It is a collaborative goal-setting protocol for companies, teams, and individuals.

Christina Wodtke w swojej książce “Introduction to OKRs”: OKRs are just a goal-setting methodology.

Z definicją na całość poszli Paul  Niven i Ben Lamorte w książce “Objectives and Key Results”:

OKRs is a critical thinking framework and ongoing discipline that seeks to make employees work together, focusing efforts to make measurable contributions to drive an organization forward.

Są oni jednymi z pierwszych “OKR coachy”. Inny “weteran” to Felipe Castro, który tak definiuje OKRy: OKR (Objectives and Key Results) is a goal system used by Google and others. It is a simple tool to create alignment and engagement around measurable goals.

Definicja twórców aplikacji Perdoo: Popular goal management framework that helps companies implement strategy. 

Konkurent, Weekdone ma taką definicję: The best practice of setting and communicating company, team, and employee objectives and measuring their progress based on acheived results.

Sam zainspirowany książką Nivena czasem podaję taką: Open sourcowy framework do zarządzania celami organizacji. To może nie jest doskonała definicja, ale pokazuje dobro – otwartość (open source) i adaptowalność (framework) tej metody, procesu, praktyki, protokołu czy systemu…