Najlepsze źródła, strony i wpisy na temat OKRów

Poniżej wybrane książki i strony o OKR. Materiałów na ten temat jest w internecie masa. Warto poznać przede wszystkim podstawy i zasady – nie wszystkie przykłady, nawet ze stron linkowanych tutaj, są wzorcowe. Tworzenie dobrych OKRów dla różnych działów to spore wyzwanie.

Dobrym startem jest video z wystąpieniem Johna Doerra na TED. Poznał on metodę pracując w Intelu, potem ją wykorzystywał i w końcu zaprezentował w Google. Założyciele przyjęli ją, ponieważ „nie mieli innego sposoby na zarządzanie firmą”. Doerr wprowadza w ideologię metody, ale też podaje przykłady celów, które zadziałały w historii.

Metoda rozpopularyzowana została przez Google i dobrym krokiem będzie sięgnięcie do tego źródła. Najlepiej omówił ją chyba Rick Klau z Google Ventures. Na jego wpisie znajdziecie m.in. video z prezentacją (z dość przeciętnymi przykładami). Google omawia też metodę na stronach re:Work. Bezcenne źródło.

Warto również użyć ich narzędzia, z prostą checklistą, przydatną przy wdrożeniu.

Książki

Christina Wodtke napisała książkę „Radical Focus”. W zasadzie książeczkę – zawiera opowiastkę o problemach startupu i praktyczne artykuły, które znajdziecie również na jej blogu.  Proponuję zacząć od wpisu The Art of OKR. O’Reilly wydało też darmowego ebooka jej autorstwa (link do pdf).

Żeby zrozumieć kontekst warto przeczytać High Output Management, książkę Andy Grove’a – jednego z założycieli Intela. Fundamentem w temacie zarządzania przez cele jest natomiast The Practice of Management Petera Druckera. Druga książka to już jednak lektura dla ciekawych, dość trudna. Uprzedzam, że o MBO mówi w zasadzie tylko jeden rozdział. Nadal jednak pozostaje to fundamentalna pozycja nt zarządzania.

Najnowsza, wydana wiosną 2018 książka Johna Doerra Measure What Matters daje dobry kontekst i dużo przykładów zastosowania OKR.

Bardziej dogłębny przewodnik po implementacji to Objectives and Key Results: Driving Focus, Alignment.. autorstwa Paula R. Nivena i Bena Lamorte, którzy są konsultantami OKRowymi. Nie warto jednak sięgać po niego w pierwszej kolejności.

Polska książka poświęcona metodzie Management By Objectives jest świetnym uzupełnieniem i źródłem wielu argumentów pomagających w zrozumieniu skutków zarządzania przez cele: MBO – prosta i skuteczna technika zarządzania Twoją firmą – autorem jest Robert Reinfuss. Nie dajmy się zwieść – MBO ani OKRy nie są takie proste jak się sugeruje.

Moja rekomendacja to przeczytać eBook O’Reilly, wybrane artykuły na blogu Wodtke, Reinfussa oraz Grove’a.

Strony

Jeśli ktoś lubi słuchać, bardzo dużo opowiedziałem o metodzie w podcaście Dominika Juszczyka.

Na Slideshare możecie znaleźć moją prezentację z procesu wdrożenia OKRów w Gazeta.pl (jest też wersja pl).

Jest dużo startupów oferujących obsługę OKRów w modelu Saas. Ich tzw „content marketing” polega m.in. na tworzeniu masy darmowych materiałów o metodzie. Na stronie Betterworks znajdziecie m.in. Q&A z Johnem Doerrem.

Najlepszy pdf, z informacjami praktycznymi i bardzo dobrymi przykładami, przygotowała firma oferująca aplikację Saas Gtmhub: Ultimate OKRs Playbook 2018 (pdf).

Wartościowym źródłem jest blog konsultanta OKR Felipe Castro. Z wybranymi tezami z jego podejścia bym polemizował, ale jego wpisy stoją na wysokim merytorycznym poziomie.

Jeśli to za mało, więcej zebrał Domenico Solazzo.

O polskich firmach

Warto zobaczyć kto w PL używa OKR.

OKRy: zastosowanie, przykłady i wprowadzanie w organizacji – na blogu Marty Klimowicz

Wideo, w którym szef Sotrendera opowiada o metodzie.

Tomasz Onyszko, CTO firmy Predica, opowiada na YouTube o metodzie.

W styczniu 2018 na Agile Poznań Jakub Uniejewski opowiadał jak OLX używa OKRów. Dostępne są jego slajdy.

OKR – technika skutecznego stawiania celów (Produktywni.pl).
Autor strony napisał też artykuł Jak stawiać cele w StartUpie czyli kilka słów o OKR (Mam Startup)

OKR – o zaletach metodyki stosowanej w Google, Uberze i Sotrenderze – na blogu Angeliki Chimkowskiej

Uwaga: To, że do kogoś linkuję, nie oznacza, że zgadzam się z każdym poglądem i przykładem opisanym na danej stronie.