Najlepsze strony i książki na temat OKRów

Wybrane książki, materiały i strony o OKR.

Na start polecam dostępny za darmo Przewodnik po metodzie OKR [PDF OKRy.pl]. Na kilku stronach wyjaśnia podstawy metody.

Żeby zrozumieć kontekst warto przeczytać “High Output Management”, jedną z najlepszych książek o zarządzaniu jakie napisano. Autorem jest Andy Grove – jeden z założycieli Intela (nie ma polskiego tłumaczenia). To Grove opracował format celu OKR. Od niego nauczył się metody John Doerr.

Dziś najwięcej osób poznaje OKR dzięki książce Doerra “Measure What Matters”  (po polsku “Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR”, MT Biznes, 2019). Nie wszystkie przykłady zapisu celów w tej książce pomagają w pisaniu dobrych OKR.

Wystąpienie Doerra na TED to najkrótsza zajawka metody. Jako inwestor Doerr wprowadził OKR do Google. Firma opisuje ją na stronach re:Work. W Measure What Matters znajdziemy tekst przewodnika Google po OKR.

Christina Wodtke napisała krótką książkę “Radical Focus”. Jej fragmenty są na blogu Chrisitny. Najlepiej zacząć od The Art of OKR. Wydawnictwo O’Reilly udostępnia darmowego ebooka jej autorstwa.

Najlepsza książka dla praktyków to Objectives and Key Results… autorstwa Paula R. Nivena i Bena Lamorte, którzy są konsultantami OKR.

Autor książki Moving the Needle with Lean OKRs Bart den Haak to coach OKR, z którym mam przyjemnosć do 2018 roku toczyć rozmowy o metodzie. Dostałem materiał do zrecenzowania i znalazłem się w środku jako autor tzw. “blurba”. Warto sięgnąć po jego książkę po zrozumieniu podstaw.

Polska książka poświęcona Management By Objectives (Zarządzanie przez Cele) jest świetnym uzupełnieniem i źródłem wielu argumentów pomagających w zrozumieniu podejścia: MBO – prosta i skuteczna technika zarządzania Twoją firmą – autorem jest Robert Reinfuss.

Wartościowym źródłem jest blog konsultanta OKR Felipe Castro. Polecam jego Beginners guide to OKR (pdf)

Jest dużo aplikacji umożliwiających obsługę OKRów. Oferujące je firmy tworzą darmowe materiały o metodzie. Należy z nimi uważać, nie zawsze są pisane przez praktyków. Najlepszy pdf jaki znam przygotowała firma Gtmhub (dziś Quantive): Ultimate OKRs Playbook 2018 (link do pdf).

Warto zacząć w takiej kolejności:

  • Darmowy eBook OKRy.pl [Przewodnik po OKR]
  • eBook Wodtke
  • Przewodnik Gtmhub
  • Książki Grove i Reinfussa
Dziękuję za lekturę.
Nazywam się Tomasz Bienias, pomagam w budowie firm rozwijających produkty cyfrowe. Sprawdź czym się zajmuję.


Informacje o nowych artykułach możesz dostać w Newsletterze.