Najlepsze źródła, strony i wpisy na temat OKRów

Wybrane książki i strony o OKR.

Na start polecam Prosty przewodnik po metodzie OKR [OKRy.pl]. Dołożyłem starań by na kilku stronach wyjaśnić podstawy.

Żeby zrozumieć kontekst warto przeczytać High Output Management, Andy Grove’a – jednego z założycieli Intela. Jest to jedna z najlepszych książek o zarządzaniu jakie napisano (nie ma polskiego tłumaczenia).

To Grove opracował format celu OKR. Od niego nauczył się metody John Doerr. Dziś najwięcej osób poznaje OKR dzięki wydanej wiosną 2018 książce Doerra Measure What Matters. Ukazało się jej polskie wydanie „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” (MT Biznes, 2019). Nie wszystkie przykłady zapisu celów w tej książce pomagają w pisaniu dobrych OKR.

Wystąpienie Doerra na TED to najkrótsza zajawka metody. Jako inwestor Doerr wprowadził OKR do Google. Firma opisuje ją na stronach re:Work.

Wartościowym źródłem jest blog konsultanta OKR Felipe Castro. Polecam jego Beginners guide to OKR (pdf)

Jest dużo aplikacji umożliwiających obsługę OKRów. Oferujące je firmy tworzą darmowe materiały o metodzie. Należy z nimi uważać, nie zawsze są pisane przez praktyków. Najlepszy pdf jaki znam przygotowała firma Gtmhub: Ultimate OKRs Playbook 2018 (link do pdf).

Christina Wodtke napisała krótką książkę „Radical Focus”. Polecam. Jej fragmenty są na blogu Chrisitny. Najlepiej zacząć od The Art of OKR. Wydawnictwo O’Reilly udostępnia darmowego ebooka jej autorstwa.

Najlepsza książka dla praktyków jaką znam to obszerne Objectives and Key Results… autorstwa Paula R. Nivena i Bena Lamorte, którzy są konsultantami OKR.

Polska książka poświęcona Management By Objectives (Zarządzanie przez Cele) jest świetnym uzupełnieniem i źródłem wielu argumentów pomagających w zrozumieniu podejścia: MBO – prosta i skuteczna technika zarządzania Twoją firmą – autorem jest Robert Reinfuss.

Warto zacząć w takiej kolejności:

  • Darmowy eBook OKRy.pl
  • eBook Wodtke
  • Przewodnik Gtmhub
  • Książki Grove i Reinfussa

Najbliższy warsztat otwarty "OKRy w praktyce" 23 czerwca 2022.