Najlepsze źródła, strony i wpisy na temat OKRów

Poniżej wybrane książki i strony o OKR. Warto poznać przede wszystkim podstawy i zasady – nie wszystkie przykłady zapisu celów i zalecenia, nawet ze źródeł linkowanych tutaj, są poprawne.

Na start polecam Prosty przewodnik po metodzie OKR [OKRy.pl]

Sporo opowiedziałem w podcaście Dominika Juszczyka. U Agaty Chmielewskiej skupiliśmy się na fundamentach i odpowiedziach na podstawowe pytania o OKR – to tylko godzina podcastu.

Jest dużo startupów oferujących obsługę OKRów w modelu Saas. Ich tzw „content marketing” polega m.in. na tworzeniu darmowych materiałów o metodzie. Najlepszy pdf, z informacjami praktycznymi i przykładami, przygotowała firma Gtmhub: Ultimate OKRs Playbook 2018 (pdf).

Dobry fundament to wystąpienie Johna Doerra na TED. Wprowadza w ideologię metody, ale też podaje przykłady celów, które zadziałały w historii. Doerr wprowadził OKR do Google, które opisuje ją teraz na stronach re:Work. Warto również użyć ich narzędzia, z prostą checklistą, przydatną przy pisaniu celu.

Wartościowym źródłem jest blog konsultanta OKR Felipe Castro. Polecam jego Beginners guide to OKR (pdf)

Książki

Christina Wodtke napisała krótką książkę „Radical Focus”. Zawiera opowiastkę o problemach start-upu i praktyczne artykuły, które znajdziecie również na jej blogu.  Proponuję zacząć od wpisu The Art of OKR. O’Reilly wydało też darmowego ebooka jej autorstwa (link).

Bardziej dogłębny przewodnik to Objectives and Key Results: Driving Focus, Alignment.. autorstwa Paula R. Nivena i Bena Lamorte, którzy są konsultantami OKR.

Żeby zrozumieć kontekst warto przeczytać High Output Management, Andy Grove’a – jednego z założycieli Intela (jedną z najlepszych książek o zarządzaniu jakie napisano).

Fundamentem w temacie zarządzania przez cele jest The Practice of Management Petera Druckera. To jednak lektura dla ciekawych, dość trudna, o MBO mówi jeden rozdział.

Wydana wiosną 2018 książka Johna Doerra Measure What Matters daje dobry kontekst i dużo przykładów zastosowania OKR. Ukazało się jej polskie wydanie pt. „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” (MT Biznes, 2019). Nie wszystkie przykłady zapisu celów w tej książce cokolwiek mierzą.

Polska książka poświęcona metodzie Management By Objectives jest świetnym uzupełnieniem i źródłem wielu argumentów pomagających w zrozumieniu skutków zarządzania przez cele: MBO – prosta i skuteczna technika zarządzania Twoją firmą – autorem jest Robert Reinfuss. Nie dajmy się zwieść – MBO ani OKRy nie są takie proste jak się sugeruje.

Moja rekomendacja

Czytać w takiej kolejności:

  • Darmowy eBook OKRy.pl
  • eBook O’Reilly i wybrane artykuły na blogu Wodtke.
  • Przewodniki Felipe Castro i Gtmhub
  • Książki Grove i Reinfussa.

Potem inne źródła.

O polskich firmach

Warto sprawdzić kto w PL używa OKR (na OKRy.pl).

Na Slideshare możecie znaleźć moją prezentację z procesu wdrożenia OKRów w Gazeta.pl.

OKRy: zastosowanie, przykłady i wprowadzanie w organizacji – na blogu Marty Klimowicz

Wideo, w którym szef Sotrendera opowiada o metodzie.

Tomasz Onyszko, CTO firmy Predica, opowiada na YouTube o metodzie.

W styczniu 2018 na Agile Poznań Jakub Uniejewski opowiadał jak OLX używa OKRów. Dostępne są jego slajdy.

OKR – technika skutecznego stawiania celów (Produktywni.pl). Autor strony napisał też artykuł Jak stawiać cele w StartUpie czyli kilka słów o OKR (Mam Startup)

Uwaga: To, że do kogoś linkuję, nie oznacza, że zgadzam się z każdym poglądem i przykładem opisanym na danej stronie.


Warsztat otwarty "OKRy w praktyce". Zapraszamy.